Kroužek Patchwork – ohlédnutí se za loňským rokem 2016/17 a co nás čeká v novém školním roce 2017/18

Žáci KZŠ UB měli možnost ve školním roce 2016/17 už třetím rokem navštěvovat kroužek Patchwork, který je součástí Školního klubu při KZŠ UB. Novinkou bylo to, že Patchwork I mohli využívat žáci prvního stupně.  K tomuto rozhodnutí, přidat kroužek i pro žáky I. stupně, mě přivedla zkušenost s dětmi. Zjistila jsem, že na II. stupni neumí chytnout jehlu do ruky a přišít si ručně knoflík nebo zašít drobnost.  V prvním pololetí jsme začali šít drobnosti, abychom se seznámili s druhy stehů, jak sešívat dvě látky dohromady. Postupně jsme se dopracovali k jehelníčku, drobným vánočním ozdobám či pytlíčku. Pak jsme zkusili malou sardinku, a to nejvíce děti nadchlo. Tak jsme celé II. pololetí šili různá zvířata. Po sardince to byl šnek, pak malá velryba. No, ale malá zvířátka už nestačila, tak jsem zvětšila střih a ušili jsme si velkou velrybu. To byl největší úspěch loňského Patchworku I. Je pravda, že to bylo pracné. Někteří to šili i 5 hodin, ale výsledek byl skvělý a každý si s radostí nesl velrybu domů. Všichni ji pak mají doma v pokojíčku a převážná část dětí s velrybou i usíná. Na závěr školního roku jsme ještě šili slony.

V Patchworku II jsme už naplno šili na šicích strojích. Bez problému žáci přišijí zip, ušijí drobné věci, například malé pouzdro nebo klíčenku.

Možná si někteří řeknou, šití, k čemu to je. Je pravda, že z domácností už šicí stroje vymizely, ale proč to tak je? Je to dáno i současným životním stylem, když se pokazí na kalhotách zip, utrhne se nám knoflík nebo máme někde díru, co uděláme s oblečením? Většinou končí v popelnici a pak někde na skládce. Jsme tlačeni jet na spotřebu. Stále si kupovat nové a nové oblečení. Ale co na to říká naše zeměkoule? V patchworku jsme i recyklovali, šijeme i ze starých riflí či jiných materiálů. Ušít si obal na mobil ze starých riflí, tak to se povedlo všem 16 dětem, které kroužek Patchwork I navštěvovali.

Ve školním roce 2017/18 budeme v započaté práci pokračovat. Zaměříme se na šití věcí, které můžeme používat denně, která nám budou sloužit a nemusíme je kupovat.  Budeme pokračovat v šití hraček, starší zkusí i menší batůžek a určitě dám i prostor žákům, ať si sami řeknou, co by si přáli ušít.

Ve školním roce 2017/18 bude Patchwork vždy ve středu:

Patchwork I 13:00 – 14:15 hod.

Patchwork II 14:15 – 15:45 hod.

Marie Rožková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rubriky

 

Archív
Pro mládež
Jste návštěvník:
Dnešní návštěvy:
Biblický citát
Biblický citát na dnešní den
Duch svatý vás poučí. (Lk 12,12)

 

Kalendář akcí
pondělí 4. září 2017 - Zahájení školního roku v 9.00 hodin mší svatou ve farním kostele
Video o sv. Dominiku

Krátký dokument vytvořený k 170. výročí narození patrona naší školy

 

Modlitba ke sv. Dominiku
Svatý Dominiku Savio, plnil jsi poctivě všechny své povinnosti a jsi pro nás vzorem neúnavné činnosti posvěcené modlitbou. Vypros i nám, abychom uměli při zachovávání svých povinností žít příkladným životem opravdové zbožnosti. Amen.
Pro zaměstnance
Vybrat jazyk