Kroužek Patchwork – ohlédnutí se za loňským rokem 2016/17 a co nás čeká v novém školním roce 2017/18

Žáci KZŠ UB měli možnost ve školním roce 2016/17 už třetím rokem navštěvovat kroužek Patchwork, který je součástí Školního klubu při KZŠ UB. Novinkou bylo to, že Patchwork I mohli využívat žáci prvního stupně.  K tomuto rozhodnutí, přidat kroužek i pro žáky I. stupně, mě přivedla zkušenost s dětmi II. stupně, které neuměly chytnout jehlu do ruky a přišít si ručně knoflík nebo zašít drobnost.  V prvním pololetí jsme začali šít drobnosti, abychom se seznámili s druhy stehů. Postupně jsme se dopracovali k jehelníčku, drobným vánočním ozdobám, či pytlíčku. Pak jsme zkusili malou sardinku, a to nejvíce děti nadchlo. Tak jsme celé druhé pololetí šili různá zvířata. Po sardince, to byl šnek, pak malá velryba. No, ale malá zvířátka už nestačila, tak jsem zvětšila střih a ušili jsme si velkou velrybu. To byl největší úspěch loňského Patchworku I. Je pravda, že to bylo pracné a někteří to šili i 5 hodin, ale výsledek byl skvělý a každý si s radostí nesl velrybu domů. Všichni ji teď mají doma v pokojíčku a převážná část dětí s velrybou i usíná. Na závěr školního roku jsme ještě šili slony.

V Patchworku II jsme už naplno šili na šicích strojích. Bez problému žáci přišili zip, ušili drobné věci, například malé pouzdro nebo klíčenku. Možná si někteří řeknou, k čemu je v dnešní době šití, když z domácností už šicí stroje vymizeli, ale proč to tak je? Je to dáno i současným životním stylem. Když se pokazí na kalhotách zip, utrhne se nám knoflík nebo máme někde díru, co uděláme s oblečením? Většinou končí v popelnici a pak někde na skládce. Jsme tlačeni jet na spotřebu a stále si kupovat nové oblečení. Ale co na to říká naše zeměkoule? V patchworku jsme i recyklovali a šili ze starých materiálu. Všem 16 dětem, které kroužek Patchwork I navštěvovaly, se povedlo ušít si obal na mobil ze starých riflí.

Ve školním roce 2017/18 budeme v započaté práci pokračovat. Zaměříme se na šití věcí, které můžeme používat denně a nemusíme je kupovat.  Budeme šit hračky a starší zkusí i menší batůžek. Určitě dám prostor žákům, ať si sami řeknou, co by si přáli ušít.

Patchwork bude vždy ve středu, Patchwork I od 13:00 – 14:15 hodin a Patchwork II od 14:15 – 15:45 hodin.

Marie Rožková