Potřetí s EDISONem

Týden od 9. do 13. 10. 2017 strávili na naší škole zahraniční studenti, kteří k nám přijeli v rámci jednoho z projektů organizace AIESEC , mezinárodní organizace, která zprostředkovává studentům praxi formou zahraničních stáží. Nyní je AIESEC se 70 000 členy největší organizací řízenou studenty.   Projekt EDISON se zaměřuje na žáky mateřských, základních a středních škol a jeho cílem je mezikulturní výměna. Více na http://www.aiesec.cz/.

Na naší škole jsme přivítali 18 letou Tinatini (Tiko) Akhvlediani z Gruzie, která studuje mezinárodní právo v Tbilisi a Íránce Farboda Malekpoura, 21 let, studenta územního plánování. V průběhu celého týdne se setkávali s našimi žáky, především v hodinách cizích jazyků. Seznamovali se s nimi a představovali jim svou zemi a kulturu, ale také aktuální problémy.

Tiko se nám svěřila, že se v České republice cítí jako doma, Češi jí svou mentalitou jsou velmi blízcí. Tradiční i jiná jídla z české kuchyně jí také velmi chutnala. Ani Farbod se u nás necítil cize, podle něj mají obě země hodně podobného. Překvapila ho však nízká míra religiozity v naší zemi. Jako urbanistovi se mu zdály budovy ve městech stísněné, ale ocenil naše města jako velmi klidná.

Oba stážisté byli z pobytu v České republice i na naší škole nadšeni a rádi by se zúčastnili další zahraniční stáže v příštím roce. Na naší škole si shodně pochvalovali spolupráci s žáky 7. třídy, kteří se maximálně zapojovali a neměli zábrany komunikovat v anglickém jazyce.

Děkujeme rodinám, které studenty ubytovaly – Matulíkovi z Havřic a Skopalovi z Újezdce. Bez nich by se projekt nemohl uskutečnit. Žáci hostitelských rodin se shodli na tom, že díky neustálému kontaktu se studenty se v průběhu týdne rozmluvili a začali přemýšlet v anglickém jazyce.

A jak byli spokojeni ostatní žáci? Zde jsou jejich dojmy a zážitky:

Bylo to super. Jsem za to ráda. Jídlo z Íránu mi nechutnalo. Bylo to dobré. Měli dobré prezentace i úkoly. Oba dva byli super. Líbila se mi Tiko. Chtěl bych se podívat do Gruzie. Všechno se mi líbilo.           (6. tř.)

Nejvíc se mi líbil Farbod, protože byl super. Zahraniční studenti nám povídali o své zemi. Bylo to super. Chutnali jsme jídlo. Nejlepší byl Farbod. (7. tř.)

Líbili se mi Farbod i Tiko, byli moc příjemní. Nejvíc se mi líbilo, že jsme se mohli seznámit s novými lidmi. Bavilo mě s nimi mluvit anglicky. (8. tř.)

Bylo to moc super. Byla to pěkná akce. Bylo to výtečné. (9. tř.)

Petra Němečková