Páťáci poznávají vesmír

Několik posledních hodin přírodovědy jsme věnovali tématu Člověk a vesmír. Kromě běžného učiva jsme si výuku zpestřili vlastním pozorováním, zpracováním referátů o jednotlivých planetách či jiných vesmírných tělesech, vycházkou po planetární stezce (viz níže) a také vzdělávacím programem Vánoční komety, se kterým k nám do školy zavítali až z Hvězdárny Beskydy.

Planetární stezka

Ve středu 29. listopadu jsme se s paní učitelkou Suchou vydali na planetární stezku. Každý měl s sebou bloček, do kterého jsme si zapisovali zajímavosti, které jsme vyčetli z panelů u každého stanoviště.

Začátek naší cesty byl u Slunce, o kterém jsme zjistili například to, že je vzdáleno 26000 světelných let od středu Mléčné dráhy. Pak jsme „ušli“ 57 mil. km a už jsme byli u nejmenší planety Merkur. V porovnání se Sluncem je opravdu malý, má v průměru jen 4878 km a podobá se našemu Měsíci. Pokračovali jsme dál a dostali se k Venuši, která je asi tak velká jako Země. Můžeme ji vidět na obloze krátce před východem a při západu Slunce, proto jí říkáme Jitřenka nebo Večernice. Pak následovala naše Země, která se liší od ostatních planet tím, že její atmosféra má hodně kyslíku a že se na ní nachází kapalná voda. Říká se jí také Modrá planeta. Vzdálenost od Slunce je asi 150 mil. km. Další byl Mars – Rudá planeta. Její povrch se skládá z kaňonů, vyhaslých sopek a kráterů a nachází se zde také nejvyšší hora sluneční soustavy Olympus Mons. Planeta Mars je také planetou, kde by v budoucnu mohli přistát lidé.

Jak jistě všichni víte, další planetou je Jupiter, který svou velikostí předčí všechny ostatní planety. Vypadal jako obrovská rudá koule se slabým prstencem a rudou skvrnou. Je nazývána napůl hvězdou a napůl planetou. Druhou největší planetou je Saturn se svými 62 měsíci a dvěma mohutnými prstenci (ty ovšem na modelu chyběly – škoda). Pak jsme narazili na ledového obra – Uran. Je tvořen hlavně vodíkem, jeho jádro tvoří kámen a led.  Dozvěděli jsme se také, že to byla první planeta objevená dalekohledem. A konečně poslední temně modrý Neptun, o kterém si lidé dříve mysleli, že je to hvězda. To jsme společně prošli Mléčnou dráhou 4 504 000 000 km a skončili u hvězdárny.  Čas na naše vesmírné putování byl omezený, proto jsme se museli vrátit zpátky do školy, ale i tak bylo pro nás moc poučné a velmi se nám líbilo.

Adriano, Alžběta, Markéta, Maruška, Nelly

Mgr. Marie Suchá