Rodiče vítáni! Opravdu?

Možná jste si při vstupu do naší školy všimli nápisu „Rodiče vítáni“ a možná někoho napadlo, že to je jen nějaké líbivé heslo, které vlastně nic neznamená…

Opak je ale pravdou.

S radostí vítáme rodiče – návštěvníky, kteří se přijdou podívat jen tak do školy nebo přímo do vyučování. Ale ještě radši vítáme rodiče – spolupracovníky. Je mnoho způsobů, jak se do života školy a třídy zapojit. Rodiče mohou třeba jet jako doprovod na školní výlet, ukázat dětem své zajímavé pracoviště nebo vést nějaký kroužek. Ti nejodvážnější si dokonce mohou vyzkoušet „učit“, připravit si pro děti povídání, hru, jakoukoli aktivitu podle svých zájmů a možností. Ono – popravdě řečeno – škola ve vyprávění dětí doma je mnohdy úplně jiná než škola, kterou vidíte na vlastní oči. A ještě jinou představu si uděláte, když se před nějakou neposednou a nedočkavou třídu postavíte a chcete je opravdu zaujmout.

Když jsem tohle povídala na zářijové třídní schůzce, maminky a tatínkové souhlasně přikyvovali. Netrvalo to však ani týden a už se přihlásila první maminka s prvním nápadem. A tak se spolupráce rozjela na plné obrátky…

Je jasné, že každý má jiné časové možnosti, jiné zájmy, jiné schopnosti. A tak některá maminka může čas od času osladit náš školní život nějakou sladkostí z vlastní kuchyně, jiná se vyzná v bylinkách a může nám o nich něco zajímavého prozradit. Dokonce máme to štěstí, že jedna maminka pravidelně obětuje kus svého volného dopoledne a chodí si s námi do školy číst (anebo do jiné třídy třeba psát a počítat).

Všem takovým rodičům, ať už se zapojují jakkoli, chci velmi poděkovat nejen za to, co dělají, ale také za to, že jsou vlastně takovým vzorem pro ostatní!

Na konec jeden čerstvý zážitek:

O tom, jak vypadají Vánoce v Itálii, jaké tam mají vánoční zvyky a zajímavosti, nám v minulých dnech přišel povyprávět člověk nejpovolanější, pan Vittorio Nicolardi (s neopomenutelnou pomocí své paní). Byla to neuvěřitelně příjemná a zajímavá hodinka. A už se moc těšíme, že se o Itálii někdy dozvíme ještě něco dalšího!

Tak tedy, RODIČE, jste VÍTÁNI! Opravdu!

A ještě něco…                                                                                                         … Buon Natale!

Jana Sovišová