Vítěz okresního kola Dějepisné olympiády 2018 – Matěj Šobáň

Za devět let naší účasti v okresních kolech Dějepisné olympiády máme čtvrtého vítěze! K Doroty Hermanové, Josefu a Marii Škrdlíkovým se letos přidal i osmák Matěj Šobáň. Vzhledem ke 100. výročí vzniku našeho státu je letošní téma naprosto zřejmé: To byla první republika 1918-1938.

Matěj získal 100 ze 110 možných bodů, což mu stačilo i k prvenství v celém kraji v tomto kole soutěže. Pro krajské kolo to samozřejmě nic neznamená, jen větší závazek pro Matěje, protože ve Zlínském kraji je konkurence malých historiků nejtěžší v republice. V loňském roce postoupilo hned 7 žáků z našeho kraje do kola státního. Postoupil i Matěj, ale státního kola se bohužel nezúčastnil, protože byl v době konání soutěže se spolužáky na školním poznávacím zájezdu ve Velké Británii.

Skvělý Matějův výsledek podtrhl i sedmák Filip Janík. Spolu se spolužačkou Amely Hermanovou jeli jako sedmáci na zkušenou. Filip obsadil 5. místo za 82 bodů. Díky tomu i on postupuje do kola krajského. Rozhodně se neztratila ani Amely se 30. místem ze 39. soutěžících. Je potřeba si uvědomit, že soutěží žáci ze šestých až devátých tříd v jedné kategorii, včetně studentů gymnázií. Pro osmáka a sedmáky proto bylo těžké doučit se úplně nové učivo, které je určeno třídám devátým. O to více oceňuji jejich přístup, nasazení a práci při náročné přípravě.

Děkuji všem třem za tým, který při přípravě vytvořili, a klukům přeji hodně štěstí v dalším kole. Amely získané zkušenosti určitě prodá v příštím roce.

Michal Slinták