Dnes jím jako Ind

“Kdo chceš hýbat světem, hni nejdříve sám sebou!”  

                    Sokrates

V úterý 17. 4. 2018 v kroužku 3 v 1 proběhl projekt „Dnes jím jako Ind“, na který byly pozvány i děti, které do kroužku nechodí. V učebně 2. třídy se nás sešlo 22. Zhlédli jsme videa a fotografie ze života dětí ve středisku salesiánské asociace dona Bosca, tentokrát z Jibon Jyoti, ochutnali jsme připravené indické jídlo – placky chapati s kari omáčkou, indický moučník a pamlsek – třtinovou kostku cukru s anýzem, kterými nás podarovali Adriano a Amálka Nicolardi. Holky si mohly vyzkoušet obléct se do sárí – tradičního oděvu indických žen. Během oblékání se ostatní děti věnovaly vyplňování pracovních listů. Děti také mohly podpořit drobnou částkou své chudší vrstevníky v Indii. A někteří byli opravdu velmi štědří. Vybralo se 1678,- Kč. Děkujeme!

Za týden jsme v kroužku 3 v 1 v projektu pokračovali – vytvořili jsme si indické RANGOLI , což jsou obrazce vysypávané na zem, např. na podlahy obývacích pokojů, dvorků, před vstupy do obydlí nebo důležitých budov. K vysypávání je použita (obarvená) rýže, (obarvený) písek, mouka, okvětní lístky aj. Mohou mít tvar geometrických vzorců ale i mohou být i nepravidelné (abstraktní). Mají přinášet štěstí a blahobyt.

My jsme rangoli nevysypávali na zem, ale na výkresy a vysypávali jsme je různými nasbíranými semeny – melounovými, dýňovými, paprikovými, jablíčkovými, ale také mletou kávou či obarvenou krupicí. Byla to piplačka, ale zvládli jsme to.

Ve středu 25. 4. se k projektu připojili i čtvrťáci:

Dnešní ráno začíná v naší třídě jinak. V celé škole zvoní a naší třídou se rozeznívá zvláštní hudba. Co to asi je?  Od paní učitelky se dozvídáme, že je to indická hymna. Dnes bude všechno trochu jinak. Nesedíme v lavicích jako každý den, ale na zemi na koberci. Čeká nás hodně zábavných úkolů, informací, videí i hudby z indické kultury. Vrcholem našeho “indického vyučování” je svačina z indické kuchyně. Každý žák si upekl chapati (indický chléb), který jsme pojídali s čočkou dhal. A úplný závěr patřil diskotéce. Vlnili jsme se v rytmu indické popové hudby – zvláštní, ale zábavné. Dnešní den jsme si moc užili. Čtvrťáci

Více o projektu např. na:

http://www.adopcenablizko.cz/dnes-jim-jako/

http://www.adopcenablizko.cz/res/archive/1420/154634.pdf?seek=1519774315

http://www.adopcenablizko.cz/dnes-jim-jako/jidelnicek/

Štěpánka Kachníková