Celostátní kolo dějepisné olympiády

Celostátnímu kolu dějepisné olympiády 2017/2018 s tématem „To byla první republika aneb Československo v letech 1918-1938“ předcházelo učení a také časově náročné vypracovávání písemné práce a prezentace. Jako téma jsem si zvolil archeologa Antonína Zelnitia.

Olympiáda začala 21. května slavnostním zahájením na Pražském hradě. Odpoledne jsme si prohlédli např. Plečnikovu sloupovou síň nebo zahrady Pražského hradu.

Další den byly obhajoby písemných prací, pro které jsem si vylosoval číslo jedna.

Třetí den byl na programu celodenní výlet do Lán. Navštívili jsme např. Muzeum TGM nebo jeho hrobku.

Čtvrtý den dopoledne přišla nejdůležitější část – závěrečný test. Po testu jsme si všichni oddechli, že už to máme za sebou. Pak už jsme si jen poslechli komentovanou prohlídku míst spojených s první republikou a na Náměstí Republiky jsme měli rozchod.

Nastal poslední den. Sbalili jsme se a odjeli k Obecnímu domu. Ještě jsme si prohlédli některé sály a všemi očekávaná chvíle nastala. Vyhlásili pouze prvních deset, ve kterých jsem nebyl.

Z olympiády jsem si odnesl mnoho cenných zkušeností, třeba jsem se naučil napsat práci na úrovni nebo zjistil, jak má vypadat kvalitní prezentace. Nabytých zkušeností doufám využiji příští rok.

Matěj Šobáň

 

Děkujeme Matějovi za skvělou reprezentaci naší školy. Mezi velkou konkurencí téměř 50 žáků ZŠ a studentů gymnázií z celé republiky obsadil báječné 16. místo a získal cenné zkušenosti nejen pro příští kolo olympiády, ale i pro své další studium. Gratulujeme! Děkujeme také panu učiteli Slintákovi, který Matěje zodpovědně provedl celou přípravou na tak náročné vystoupení, jakým celostátní kolo dějepisné olympiády bezesporu je.

Mgr. Veronika Toralová