Historická exkurze Věznice - Reduta Uherské Hradiště

Naši deváťáci vyrazili v úterý 23. října na krátkou exkurzi do nedávné historie našeho regionu. Cílem se stala uherskohradišťská Reduta hostící expozici o neblaze proslulé věznici v tomto městě. Protože do věznice nemá – až na výjimky – veřejnost běžně přístup, rádi jsme využili možnosti dozvědět se co nejvíce o místě, které skrývá tajemství mnoha lidských osudů a čeká na své důstojné využití.

Pracovnice Slováckého muzea nás svým poutavým výkladem zasvětila do všech období, kterými si věznice prošla, a zvláštní důraz pak kladla na 50. léta, která ji „zviditelnila“ nejvíce. Po přednášce jsme se zaposlouchali do svědectví paní Anny Honové, čestné občanky našeho Uherského Brodu, která ve věznici prožila těžké životní období.

Po skončení společného programu jsme měli možnost začíst se do osudů jednotlivých vězňů, ale i dozorců, prohlédnout si fotografie a ptát se paní průvodkyně na vše, co ještě nebylo řečeno.

Kromě pracovních listů jsme si s sebou odvezli mnoho námětů k přemýšlení… Věříme, že tak smutná historie se už nikdy v naší vlasti nebude opakovat.

Mgr. Veronika Toralová