Projekt Lidské tělo - den třetí

Dnes jsme se s páťáky opět věnovali lidskému tělo. V českém jazyce jsme diskutovali o cukrovce, inzulinu a nových objevech v medicíně. Znova jsme si připomněli, jak poskytnout první pomoc.
V angličtině jsme se naučili pár nových slovíček týkajících se lidského těla, zazpívali si, zatančili i soutěžili. V posledních hodinách jsme hráli soutěž družstev – Riskuj. Mezi soutěžní úkoly patřilo ochutnávání a poznávání po čichu některé ze surovin. Všichni žáci byli velmi odvážní. Poslepu, s otevřenou pusou čekali, co jim bude vloženo do úst. Byl to kakaový prášek, mrkev, ale i syrový brambor nebo česnek. Z vůní to byla majoránka, kari, pepř, cibule. Vítěznou skupinku tvořil Adam Lukáš, Marika Čierniková a Jakub Ščuka.
Nakonec jsme si povídali o krvi a jejím složení. Abychom si dovedli představit poměr červených, bílých krvinek a krevních destiček v krvi, namíchali jsme si vzorek. Smíchali jsme lepidlo na tapety (plazma), červené fazole (červené krvinky), bílé fazole (bílé krvinky) a čočku (krevní destičky). Tento “vzorek” krve jsme vystavili na naši interaktivní výstavce na schodišti spolu s dalšími aktivitami, aby si je mohli vyzkoušet a prohlédnout i ostatní žáci naší školy, popřípadě rodiče, kteří dnes byli na třídních schůzkách.
Žáci hodnotili projekt většinou kladně, bavila je skupinová práce, výroba plic i trika s orgány. Snad si díky praktickým ukázkám zapamatují něco užitečného.
Veronika Hřibová