Dějepisná exkurze Brno

V pátek 24. května jsme jeli do Brna. Brzy ráno jsme se sešli na brodském nádraží a odtud jsme vzápětí odjížděli vlakem přímo do Brna. Cestou většina účastníků poslouchala písničky, někdo se bavil a někteří se snažili dospat to, co se jim ráno nepodařilo. Za pár hodin jsme přijeli na brněnské vlakové nádraží. Po příjezdu jsme nasedli na šalinu s číslem 12. Tou jsme dorazili do areálu Technického muzea. Vyšli jsme nahoru po schodech kolem obrovských kyvadlových hodin a dostali jsme se do šatny. Odložili jsme si oblečení a setkali se s panem průvodcem. Ten nás zavedl do místnosti s obrovskými digitálními hodinami na stěně a několika balkóny po stranách. Sešli jsme po schodech až dolů. Tam nám vysvětlil, jak fungují parní stroje, proč se už nepoužívají, a ukázal nám pohyblivé modely. Pak jsme šli k dalšímu modelu: řece s několika typy vodních kol. Dozvěděli jsme se jejich výhody i nevýhody a kde se využívají. Prohlédli jsme si i prototypní lopatky první Kaplanovy turbíny.

Druhý program se jmenoval 20. stoletím na kolech proletím neboli Pozor, zákruta podle rádiového seriálu, jehož znělku jsme také slyšeli. Viděli jsme všechny možné značky, ale hlavní byla česká Škodovka. Mezi nimi byl i experimentální elektro mobil EMA (Elektrický Městský Automobil), auto císařské rodiny a automobil Dany Zátopkové. V další místnosti se nacházela auta z první republiky, z nichž měla některá ještě volant na pravé straně. Viděli jsme i několik starých závodních aut. Nakonec jsme se mohli vyfotit na závodní motorce.

Po asi 1,5hodinové pauze, ve které jsme objevovali krásy Brna, nastal čas, kdy jsme se měli vydat do Moravského zemského muzea. Po návštěvě toalet a odložení bund a batohů nás výtah vyvezl do třetího, tedy nejvyššího patra. Tam na nás už čekala paní průvodkyně. Ta nám vysvětlila, že tato výstava o historii České republiky je interaktivní, což opravdu byla. Následovně jsme se rozdělili do tří skupin. První skupina zpracovávala secesi a odívání, druhá skupina 1. světovou válku a třetí skupina vznik republiky a první republiku. V těchto skupinkách jsme dané téma zpracovali a později s pomocí rekvizit a paní průvodkyně předvedli ostatním. Nakonec jsme si mohli projít zbytek výstavy, protože program probíhal jen v jedné části. Výstava byla velmi hezká a zajímavá. Po skončení jsme se už vydali na nádraží, aby nám neujel vlak. Cesta zpátky byla klidná a všichni jsme v pořádku dorazili domů.

Michal Mentzl, Alberto Nicolardi a Filip Janík, 8.třída