Fryšták 8. třída

Po dvou letech jsme se opět vydali na Orientační dny do Fryštáku. Všichni jsme se moc těšili. Vyrazili jsme autobusem z Uherského Brodu do Zlína, kde jsme přestoupili na autobus do Fryštáku. Byli jsme celí netrpělivý, kdo nás tam bude čekat. Tentokrát nás vítali důchodci z domova důchodců, kteří nás na přivítanou naučili, co máme trénovat, aby nám šly co nejlépe nákupy v supermarketech. Poté jsme se s nimi vydali do Domu Ignáce Stuchlého, kde jsme strávili další dny. Abychom poznali všechna zákoutí domu, zahráli jsme si hru Tleskni a pleskni. Následovalo seznámení s instruktory a důležitá pravidla pobytu. Před obědem jsme si zahráli vylepšenou hru Kámen, nůžky a papír a ukázali jsme si místnost ztišení. Po obědě jsme měli dvě hodiny osobního volna, tak jsme se vydali na nákup do nedalekého obchodu. Odpolední program začal přesunem do lesa. Cestou jsme si povídali v určených dvojicích na dané téma. Následovala aktivita Čísla, kdy jsme měli lovit poklad, aniž by instruktoři viděli číslo, které jsme měli na čele. Poté jsme se vydali k rybníku, kde jsme hráli hru Potrubí. Byli jsme potom celí mokří, a tak jsme se rovnou vykoupali v rybníku. Přesunuli jsme se na pokoje a po převlečení jsme se pustili do výroby sádrových masek. Po večeři následovala aktivita Multisocio. Po ní už proběhlo zhodnocení celého dne při svíčkách a večerka.

Po našem prvním přespání přišel čas na snídani. Nasnídali jsme se, vyčistili zuby a v 9 hodin začal ranní program uvedený rozcvičkou. Poté jsme si vyrobili Hodiny svého života – zamýšleli jsme se, čeho bychom chtěli dosáhnout za rok, za 5 let, za 26 let a do konce života. Na hřišti jsme si stihli zahrát hru Orli a lvi a pak už následoval oběd. Po něm jsme se vydali na „výlet” k rybníku. Zde jsme se dozvěděli, že se budeme účastnit závodu na kolech bez brzd a řetězů. Takže nám nezbývalo nic jiného než jednoho člena našeho týmu posadit na kolo a ostatní jej museli tlačit. Zprvu to vypadalo jako jednoduchý úkol, ale když jsme se brodili potokem, došlo nám, že to tak lehké nebude. Na konci tohoto závodu přišel úkol nejvíce nepříjemný, a to brodění přes rybník. Naštěstí jsme to všichni zvládli, a nakonec jsme do toho rybníka všichni skočili ještě jednou. Po návratu jsme měli chvíli na osprchování a usušení svých věcí. Potom jsme měli možnost slaňovat, lézt po horolezecké stěně nebo hrát Just Dance. Následovala večeře, klid a hra Pevnost boyard. Běhali jsem po domě a hledali indicie, které nám pomohly k odemčení truhly s pokladem. Všem se nám povedlo truhlu odemknout. Opět proběhlo zhodnocení celého dne a byl čas jít na kutě.

Ráno proběhla rozcvička Hajaja, při které jsme se snažili ostatním sundat ponožky. Pak jsme se pustili do Experimentu s vděkem – měli jsme napsat dopis někomu, komu jsme vděční. Následovalo rozdání náramků spolužákům, kterých si vážíme. Podívali jsme se na krátký film, jehož herci jsme byli my osmáci a pak už zbýval jen oběd, rozloučení a cesta domů. Všem se nám ve Fryštáku líbilo a budeme se těšit někdy na viděnou.

Michal Mentzl a Jana Hladišová