Hledač pokladů na naší škole

Dne 18.6 2021 navštívil naši školu nadšený hledač historických pokladů Pavel a povyprávěl nám, jaké to je trávit víkendy s detektorem. Pavel nám popsal, jak detektor funguje, jak ho používá v praxi, a dokonce přinesl jeden ze svých nástrojů na ukázku a detailně ho popsal. Po každé výpravě si přinese několik starých mincí, knoflíků, dalším častým nálezem jsou podkovy koní i volů, přívěsky (svátůstky), řetězy, křesadla, patrony myslivců i patrony z války, ale také staré nicneříkající železo. Několik těchto vzácných předmětů jsme si mohli dobře prohlédnout, když kolovaly po třídě. Mezi jeho nejstarší nález patří sekery z doby eneolitu, která se mu podařila nalézt v oblasti Bílých Karpat v zapomenutých koncích, kde si lišky dávají dobrou noc u pramenů čistých karpatských potoků. Na otázku, kdy se začal Pavel zajímat o hledání pokladů, odpověděl, že se mu podařilo při jedné delší procházce se svým psem velkou náhodou narazit na poklad z doby halštatské, který byl umístěn nečekaně plytce v zemi. Poklad obsahoval jantarové korálky, spirálovité náramky, hřivny, nádobu a nákončí sekery. Následně přijeli provést výzkum archeologové z uherskohradišťského muzea. Postupovali tak, aby naleziště co nejlépe prozkoumali a co nejméně poškodili. Nakonec poklad uchovali v muzeu a zařadili ho mezi „Top 10 nejzajímavějších archeologických nálezů poslední dekády“. Tento nález vykřesal v Pavlovi touhu najít další poklady, a proto si pořídil svůj první detektor. Jeho výpravy ne vždy končí nálezem vzácných předmětů, dokonce se často dostává do nebezpečných situací, kdy zapadá do bahna hlubokých roklí nebo je vystaven útokům divočáků, což k tomuto koníčku zcela jistě patří, ale jak se říká: „trpělivost přináší růže“ a je možné, že jej v budoucnu čeká další velký nález, který možná jednou přepíše dějiny Moravy 😊. Hledač pokladů zejména mladší žáky ze 7. třídy velmi zaujal. Pavla naopak potěšil jejich zájem a na tváři mu vykouzlila úsměv bezprostřední věta jednoho klučiny, který prohlásil, že by jej chtěl za taťku, aby s ním mohl každý víkend hledat poklady. Věříme, že naše škola bude mít v příštím roce možnost uskutečnit více podobných přednášek na historická témata.

Mgr. Lenka Manová