Kousek Afriky na Katolce

Ve středu 19. října jsme měli jedinečnou možnost prožít na každém stupni naší školy půlden s dobrovolnicí Markétou Debroise a její dcerou Májou. Markéta už nějakou tu dobu dobrovolničí pro konžský sirotčinec ve vesničce Loangu a letos jej navštívila i se svou dcerou. Proto k nám obě zavítaly a předaly nám velké množství nejrůznějších informací a osobních zážitků prožitých s vděčnými africkými dětmi. Naši žáci měli mimochodem možnost zhlédnout výstavu s originálními výrobky dětí, vyplnili pracovní listy, v nichž se zvláště ti starší zamýšleli i nad tím, proč je ve světě chudoba a jak ji my, obyčejní Evropané, můžeme alespoň trošku zmírňovat, ochutnali africké speciality (fazole s dušenými mangoldovými listy, kaši fufu, chlebový banán – je opravdu jiný, než jaký známe z obchodů), zahráli si africké hry a vyzkoušeli si, jaké to je, když se musí pro vodu chodit k prameni a nosit ji na hlavě či na zádech ve velkých barelech. No, jednoduché to opravdu není. Všem se připravený program moc líbil. Srdečně děkujeme Markétě a Máji, že nevahály a vážily k nám cestu ze svého domova v Čechách.

Mgr. Veronika Toralová