Osvětim – svědomí lidstva

V pátek 10. 2. 2023 jsme se s deváťáky vydali na dlouhou cestu do polské Osvětimi spolu s neúnavným organizátorem mnoha typů exkurzí za historií, panem Kočím z Kroměříže. Po příjezdu se nás ujali výborní průvodci, oba s perfektní češtinou. Rozdělení na dvě skupiny jsme tak absolvovali nejprve program v táboře Osvětim 1 (Auschwitz 1), při kterém nám často zůstával rozum stát nad všemi hrůzami, kterými zde museli lidé před 80 lety procházet. A to jsme procházeli „jen“ muzeem… Ale vidět na vlastní oči boty, brýle, kufry, a dokonce vlasy lidí, kteří zemřeli jen proto, že si to tak někdo umanul, opravdu člověka vezme za srdce.

Po malé pauze a malém nadechnutí jsme se přesunuli do druhé části tábora, tedy do Březinky (Auschwitz 2 – Birkenau), ležící cca 3 km od Osvětimi. Na tomto místě už neleží téměř nic původního, jen ruiny bývalých baráků, kterých Němci postavili celkem 300. Atmosféra tohoto místa na nás opravdu silně zapůsobila.

Jsme vděční za to, že můžeme žít ve svobodném světě. Snad tyto typy exkurzí našim žákům ukáží, že pravda a demokracie má pro nás obrovskou cenu, pro kterou je někdy třeba dělat i ne zrovna lehká rozhodnutí a něčeho se třeba i vzdát. Jak aktuální i v dnešních dnech…

Mgr. Jitka Zemková